Aromaterapie je to použití esenciálních olejů při péči o zdraví, krásu, fyzickou i psychickou kondici. Esenciální oleje jsou životní látky rostlin-alchymistická kombinace matky přírody. Dávají květinám a stromům jejich vůni, jsou jejich imunitou a  energii.

Jejich léčebné vlastnosti můžeme použít při řešení mnoha běžných problémů u dětí i dospělých.

Étericke oleje neboli silice jsou základním materiálem aromaterapeuta. Tyto vysoce aromatické látky produkují rostliny jako ochranu proti plísním, virum, bakteriím a jako ochranu proti stresu. Tyto látky jsou vysoce koncentrované a až na výjimky se  nepoužívají  neředěné na pokožku. V jedné kapce se mohou nacházet účinné látky i z několika kilogramů rostlin.

Používají se například éterické oleje z květin (růže, jasmín, levandule), stromů (borovice, smrk, cedr), bylin (majoránka, bazalka, máta), pryskyřic (kadidlo, benzoe, myrha) a koření (skořice, hřebíček, pepř). Použití aromatických látek má obrovskou tradici v celé lidské historii. Již staří Egypťané, Řekové i Číňani  uměli zachytit aromatické páry a použít je při léčení běžných nemocí.

Aromaterapie je holistická metoda, to znamená, že lidské tělo chápe jako komplex. Tělo ,mysl i ducha vidí jako nerozlučitelný celek, kdy jedna část ovlivňuje druhou. Ztotožňuje se s názorem, ze náš psychický stav se odrazí na tom fyzickém a naopak. Sama povaha esenciálních olejů je k tomu stvořena, protože oleje mají schopnost působit na všech rovinách fyzické, emoční a mentální.