Bachovy květové esence představují  jednoduchý a přitom velice účinný systém, který navrací harmonii našim emocím a tím také našemu celému životu. Působí na to, čemu říkáme negativní emoce - např. strach, vyčerpanost, nedostatečné sebevědomí, pýcha, žárlivost atd. Pomáhají nám při zátěžových stresových situacích (úmrtí v rodině, rozvod, zkoušky, těhotenství, porod), ale umožňují nám lépe zvládnou i běžné životní situace.

Bachovy květové esence obsahují 38 květových esencí, což jsou esence připravené z nejedovatých, planě rostoucích rostlin a stromů. 39. esencí je Krizová esence (Rescue Remedy), která se skládá z pěti Bachových květových esencí. Esence jsou velice jemné a je možno je použít u novorozenců i těhotných.

Esence nám pomáhají harmonizovat negativní pocity , dostávají nás do přítomného okamžiku, kdy se na sebe, svou situaci a sebe můžeme podívat objektivně a činit rozhodnutí bez emocí. Tím, že nás zbaví negativních emocí, pomohou nám cítit se mnohem lépe.

Květové esence pomáhají uvolnit zablokovanou životní energii a uvést ji opět do pohybu. Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti z minulosti, které člověk utrpěl či někomu způsobil, blokují životní energii a oslabují připravenost člověka postavit se na odpor škodlivým zevním vlivům. Květové esence pomáhají lidem k celostnímu pohledu na věc a způsobují , že se pak stávají otevřenějšími, schopnějšími lépe čelit negativním vlivům .

Filozofií tohoto systému je jednoduchost, úplnost a uzdravování sebe samého. Dr. Bach věřil, že fyzické onemocnění je výsledkem emocionální nerovnováhy. Celý život proto strávil hledáním jednoduchého a bezpečného systému léčení, o němž byl přesvědčený, že existuje. To se mu nakonec podařilo. Opustil svou lukrativní lékařskou praxi a celou ortodoxní medicínu a poslední roky svého života strávil léčením svých pacientů pouze za pomocí svých esencí. (Je však nutné zdůraznit, že esence nenahrazují lékařskou péči - ovšem mohou ji krásně podporovat a ovlivněním naší psychiky urychlit uzdravování.)